Księga gości
ilość wpisów w księdze: 8

www.kopice.pl


Galeria fotograficzna sympatyków pałacu w Kopicach

autor: Mischok
miejscowość: Katowice
numer gg:
wpis z 2017-05-09 15:13:09
W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska. Johanna, dziewczyna z Poręby (dzielnica Zabrza), nazywana„śląskim Kopciuszkiem”, zapisała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Joanna przez całe życie pamiętała o swoich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch. Hrabina mówiła śląską gwarą w domu i pośród ludzi dla niej pracujących, dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.
15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska - w Kopicach, nieopodal Grodkowa.
Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojen śląskich, gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu.
Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.
Po mszy w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spo
autor: Maciej
miejscowość: Kopice
numer gg:
wpis z 2016-09-30 14:37:58
Już niebawem wystawa dot. pałacu w Kopicach. Więcej informacji szukajcie w Bibliotece Miejskiej w Grodkowie. Do zobaczenia.
autor: Klaudia Mk
miejscowość: Opole
numer gg:
wpis z 2013-07-15 22:44:27
Mam nowe zdj do tej galerii http://www.kopice.pl/galerie/galeria_mlynekwalasek/index.html tylko zapodziałam maila by podesłać
autor: zbiniem
www.ustron-ostoja.pl
miejscowość: ustroń
numer gg:
wpis z 2011-01-13 08:39:29
Piękna ruina i taką już pozostanie. Odbudowa jest bezsensowna. Smutno, bo pałac "przeżył" dwie wojny światowe, w 1945 Rosjanie pozostawili go nienaruszonym, potem miał pecha, bo gospodarzyć zaczęli Polacy...
autor: daniel konopka
www.starismy.pl
miejscowość: huba
numer gg: 28670921
wpis z 2010-12-13 14:07:33
fajna stronka!!!
autor: witek
miejscowość: pomorze
numer gg:
wpis z 2010-09-16 21:45:37
No ruiny robią wrażenie dobrze że jest szansa na odbudowe. Dużo jest jeszcze zabytkow do uratowania, zamki, palace.
autor: ludmiła
miejscowość: strzelce opolskie
numer gg:
wpis z 2010-09-07 00:11:13
pozdrowienia dla wszystkich zachwyconych palacem w kopicach :-]
autor: goran
miejscowość: jastrzębie
numer gg:
wpis z 2010-08-08 19:06:20
gratuluje pomyslu na strone i fajnych zdjec !


autor
miejscowość
email
Facebook
strona www
twój wpis


 

net3.pl księga gości w 3 minuty!
...

Darmowe księgi gości gwarantują:

gastrolog Warszawa | kurs astrologii | dermatolog Warszawa |